All Products
-
Electric Transfer Cart
-
AGV Transfer Cart
-
Rail Transfer Cart
-
Rubber Tyred Gantry Crane
-
Grab Bucket
-
Yacht Lifting Crane
-
Container Crane Spreader
-
Explosion Proof Crane
-
Steel Structure Canopy
-
Ladle Transfer Cart
-
Turntable Transfer Cart
-
Overhead And Gantry Crane
-
Cleanroom Crane
-
Light Duty Crane
-
Intelligent Crane
-
Casting Crane
-
Grabbing Crane
-
Intelligent Charging Station
Contact Person :
Manager Xu
Phone Number :
15664431177
Keywords [ electric transfer cart ] match 66 Products.
Manual / Hydraulic Steering Electric Transfer Cart 5t-50T Trackless Transfer Trolley
| Product: | Electric Brake/Air Brake |
|---|---|
| Braking System: | Electric Brake/Air Brake |
| Control Method: | Wireless Remote Control/Cabin Control |
IP54 Remote Control Electric Transfer Cart Battery Powered International Standard
| Running Speed: | 0-20m/min |
|---|---|
| Wheel Material: | PU/Nylon/Rubber |
| Product: | Electric Brake/Air Brake |
Safe 1-500 Ton Capacity Electric Transfer Cart End Stop For Industrial
| Exported Countries: | Southeast Asia, Malaysia, India, Russia, Various Countries |
|---|---|
| Steering System: | Manual Steering/Hydraulic Steering |
| Colour: | Customizable |
4 Pcs Wheels 50t Electric Transfer Cart With Safety Features Warning Alarm And End Stop
| Safety Features: | Warning Alarm And End Stop |
|---|---|
| Plate Thickness: | 10mm |
| Loading Capacity: | 50t |
Customizable Motorized Transfer Cart Remote Control
| Plate Thickness: | 10mm |
|---|---|
| Wheel Quantity: | 4 Pcs |
| Control Method: | Remote Control |
Customizable Colour 100 Ton Electric Transfer Trolley For Heavy Duty Applications
| Material: | Steel |
|---|---|
| Warranty: | 1 Year |
| Colour: | Customizable |
Medium 2000mm Diameter Electric Transfer Trolley Highly Efficient
| Power Source: | Electric |
|---|---|
| Capacity: | 1000kg-10000kg |
| Wheel Material: | PU/Nylon/Rubber |
1-50T Load Capacity Electric Transfer Trolley With Air / Electric Brake
| Control Method: | Wireless Remote Control/Cabin Control |
|---|---|
| Load Capacity: | 1-50T |
| Running Distance: | 20-200m |
IP54/IP55/IP65 Motorized Transfer Cart For Industrial Automation
| Running Distance: | 20-200m |
|---|---|
| Product Name: | Electric Transfer Cart |
| Braking System: | Electric Brake/Air Brake |
Remote Control 15 Ton Electric Transport Cart 220V
| Voltage: | 220V/380V/440V |
|---|---|
| Color: | Customized |
| Safety Device: | Emergency Stop Button |

